Bugun...
TÜRKİYE'YE İSTİKRAR İYİ GELDİ....


Cengizhan NAZİKİOĞLU
 
 

Google’da Bilişim nedir diye aratırsanız

“insanların teknik, ekonomik ve toplumsal iletişimde kullandığı ve bilimin dayanağı olan bilginin, düzenli ve akla uygun bir biçimde, özellikle bilgisayarlar ve benzeri elektronik aygıtlar aracılığıyla işlenmesi bilimi.” şeklinde cevaplanırsınız.

Kısaca, BİLGİnin işlenmesini ele alan bir bilim dalı.

İnsanların kullandığı Bilgiye ulaşma biçiminin toplam adı.

Temelinde www var. World Wide Web yani Dünya çapında bir ağ servisi.

Gekeceğim nokta şu, Dünya’da bilişim hızla gelişiyor ama Türkiye’de bilişim daha hızlı gelişiyor.

Bilişim uzmanları, Bilişim Mühendisleri, Yazılım ve Tasarım Mühendislerimiz Dünyanın bir noktasında ortaya çıkan yada gelişen bir teknolojiyi anında alarak kısa sürede yapılabileceklerin azamisini yapmakta usta hale geldiler.

 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun Devlet organları olarak Türkiye’de yaşanan olağanüstü hızlı gelişimdeki payları yadsınamaz bir gerçek.

Tübitak ve üniversitelerimizde aynı doğrultuda hareketle Bilişimin Devler Liginde ülkemizin üst sıralarda yer almasını sağladıklarını görüyoruz.

Elbette ülkemizin istikrarlı bir şekilde tek parti tarafından yönetiliyor olması, sektörün önüne çıkan sorunların kolaylıkla aşılmasına neden oluyor.

Ülke olarak katılmayı hedeflediğimiz ama bugün gerekli mi değil mi tartışmasını çekinmeden yapabildiğimiz AB üyeliği sürecinde gerek ekonomideki küreselleşmenin getirdiği rekabet, gerekse baş döndürücü sürat gelecekte küresel anlamdaki ekonominin en temel belirleyicisinin ve itici gücünün Bilişim Teknolojileri olduğunu öngören AK Parti hükümeti’nin bu konudaki samimiyeti ‘de Bilişimdeki hızlı gelişimin en önemli sebebidir.

Hiçbirimizin aklına gelmediği bir anda “Kendi başına hareket eden yani, insansız Tankları mutlaka yapmalıyız” diye düşünebilen bir siyasetçiye, bir Cumhurbaşkanına sahip olunması’da elbet büyük bir şanstır.

Devlet irademiz bilişime dayalı teknolojinin nerelere gidebileceğini bir çok devlet yada siyasetçiden önce görüp ülke ve sektörü bu doğrultuda kuvetlice cesaretlendirme gayreti, çok uzun sürmeyeyecek yıllar sonra ülkemizi en tepe noktaya getirir.

Sadece bugünler için bir örnek vermek gerekirse e-devlet üzerinden vatandaşa sunulan hizmetlerin çokluğu ve bizde sunulan hizmetlerin bir çok yabancı devlet tarafından vatandaşına sunulamıyor olması, geldiğimiz ve gittiğimiz noktaya somut örnektir.

Ülkemizde 37 Milyon kullanıcı bugün 4000’e yakın hizmeti e-devlet kapısından girişle yani www.turkiye.gov.tr üzerinden alabiliyor.

Bugünkü istikrar sürerse, uzun sürmeyecek yıllar içinde Türkiye Dünya’nın ilk 3 ülkesinden biri olacaktır.

Özetle; Türkiye’ye istikrar iyi geldi.

.Bu yazı 4481 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
FOTO GALERİ
YUKARI