Bugun...
İSTİKRARI BOZMAK


Cengizhan NAZİKİOĞLU
 
 

İSTİKRARI BOZMAK

Son bir kaç aydır içten dıştan gelen baskı ekonomi üzerinde etkili oluyor. Döviz piyasaları ve İMKB daki hareketler ülke ekonomisi ikincil, bizim ekonomimizi birincil olarak etkiliyor.

24 Haziran seçimlerine giderken yapılan çeşitli tilki oyunları sonucu TBMM de temsil edilmesi muhtamel 6-7 partini her gün miting düzenleyerek doğru-yanlış bir çok bilgiyi halka sunmaktadır.

Türkiye’de sahici istikrar ilk defa Ak Parti’nin ardı ardına tek başına iktidara gelmesi ile sağlanmıştır.

Siyaset ve ekonomiyi iyi bilen kadrolar kendi bildiklerinden 1 milim şaşmayarak izledikleri politikalarla ülkeye refahı getirmişlerdir ki, bunun en basit kanıtı milli gelirdeki artış olmuştur.

Biliyorsunuz Milli Gelir Recep Tayyip Erdoğan yönetimindeki Ak Parti döneminde 11.000 Dolar seviyelerine kadar ulaşmıştır.

Ak Parti öncesinde yani 2002 de Milli gelirimiz 3000 Dolar seviyelerinde idi.

Kişi başına düşen milli gelir, bir ülkede yaşayan insanların ortalama refah düzeyini ifade eden bir kavram olup, ülkede belli bir dönemde üretilen mal ve hizmetlerin net parasal değerini ifade eder.

Ak Parti iktidarları öncesinde özellikle koalisyon hükümetleri döneminde Türkiye’de sürekli devam eden bir istikrarsızlık hakimdi. İstikrarsızlık, DIŞ GÜÇLERE  ve IMF’ye boyun eğmekten başka hiçbir şey olmayıp, dizginlerin dış güçlerin elinde olması demekti.

Son bir kaç aya baktığımızda 4-5  partinin liderleri tıpkı 70’li, 80’li yıllardaki gibi davranarak hükümete saldırdıkça saldırmaktalar, yalan yanlış bilgilerle halkın aklını karıştırarak kendi menfaatlerini ülke menfaatlerinin önünde tuttukları görülmektedir.

Tek amaçları, yıllardır iktidar yüzü görememe sebebiyle husuzsuz olan teşkilatlarını sakinleştirerek kendi koltuklarını koruma isteğidir.

Türkiye hızla kaosun olduğu, İMF nin peşinden koşulduğu, batılı milletlerin önünde el pençe divan durulduğu dönemlere doğru çekilmeye çalışılmaktadır.

Türkiye’de sürekli istikrar için güçlü bir Cumhurbaşkanı ve içinden çıktığı güçlü bir siyasi partinin iktidarı gerekmektedir.

Şu andaki tablo bunun örneğidir.

Aksi durumunda Türkiye’de 3-4 Ay’da bir seçim dönemleri başlar ki, bu durum ülke ekonomisine büyük zarar vereceği gibi, Türkiye’nin dış güçlere bağımlı olduğu dönemlere hızlı bir geri dönüş olur.

 

.Bu yazı 7175 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
FOTO GALERİ
YUKARI