Bugun...
Geleceğin 1 Numaralı Ülkesi


Cengizhan NAZİKİOĞLU
 
 

Türkiye büyüyor

Türkiye emin adımlarla 2023 hedeflerine yürüdüğünü büyüme oranı ile de kanıtlıyor.

Biliyorsunuz büyüme oranını en geniş anlamıyla “Milli gelirin bir önceki yıla göre artış oranıdır. Belli bir dönemin sabit fiyatlarla GSMH'sinin, bir önceki yılın aynı döneminin GSMH'sine bölünmesiyle bulunur. Sanayileşmiş ülkelerde, ekonominin bir yıl veya üç aylık dönemler itibariyle performansını ölçerken gayrısafi milli hasılanın büyüme hızı kullanılır. Üç aylık hesaplamalar ekonominin seyrinin daha iyi izlenmesi için yapılır. Böylece hükümete ekonominin gidişi konusunda ipuçları verilir ve gerekli önlemlerin alınması için bir erken uyarı sistemi görevi görür. Sanayici ve işadamları büyüme oranının seyrine göre üretim, satış ve yatırım programlarını daha sağlıklı bir şekilde yapabilirler” şeklinde açıklayabiliriz.

Kısaca ise, “Geçen yıl ürettiğiniz yağ, tuz ve şekerden elde ettiğiniz ciroya göre bu yıl daha fazla ciro elde ederseniz, bu yıl ekonomik olarak ülkeniz büyümüş demektir. Eğer daha az ciro elde ederseniz bu durumda ekonominiz küçülmüş demektir.”

Evet, ülkemiz hükümetin planlamaları doğrultusunda istikrarlı bir şekilde büyüyor, ekonomisini daha güçlü hale getiriyor.

Dünya siyaset sahnesindeki etkinizin ekonomik gücünüzle de doğru orantılı olduğu bilinen bir gerçektir.

Bugün Türkiye güçlüyse elbette ekonomik gücün artmasının da bunda etkisi bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan boşuna “daha çok çalışmalıyız, daha çok üretmeliyiz” demiyor. Cumhurbaşkanı ne diyorsa her şeyi bilerek diyor. Ülkemizin 1990 lı yıllardaki gibi ezik büzük olmasını istemediği gibi, büyük devletlerin dahi Türkiye’nin önünde ceketlerini ilikledikleri bir ülke haline gelmesini istiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Ak Parti İl Başkanları toplantısında yaptığı konuşmada 2017 yılı büyüme rakamlarını değerlendirirken, 2017 yılında yakalanan bu başarının 2018 yılında da tüm iç ve dış etkenlere rağmen devam edeceğini belirtti.

Bakın Erdoğan özetle ne demiş “Dün 2017 yılının 4. çeyrek sonuçlarının da açıklanmasıyla yılın tamamına ilişkin büyüme rakamımız belli oldu. Türkiye 2017'de 7.4 oranında büyüme kaydetti. Ülkemizin aleyhinde estirilen onca havalar oldu. Kredi derecelendirme kuruluşlarının nasıl yayınlar yaptığını, Türkiye'ye küresel sermayenin girmemesi için ne gibi gayretler içine girdiğini biliyorsunuz.”

Cumhurbaşkanı ileriye doğru, hedeflere doğru yürüyüşün kuvvvetli adımlarla devam ettireceğini dışta yada içteki oyunlara rağmen süreceğinin altını çizdi.

Zaten başka türlü de zayıf siyasetlerle, emir kulu, kapı kolu olmayla da bir yere varılmayacağını Ak Parti iktidarı yılları öncesi defaten gördük.

Bu yürüyüş gerçekten muazzam bir yürüyüştür, bu yürüyüş  ülkeyi yıllardan beri sömürenlere büyük bir başkaldırıdır.

Hepimizin görevi daha çok çalışarak bu kutlu yürüyüşe destek vermektir.

Bu bir vatan borcumuzdur.

Şimdiden geleceğin 1 Numaralı ülkesinin inşaasıdır.

Bu fırsatı kaçırmayalım.

.Bu yazı 7867 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
FOTO GALERİ
YUKARI