Bugun...
Erdoğan istemese...


Nejat Subaşı
 
 

Et fiyatları zincir marketlerde hepimizin alabileceği makul fiyatlara inecek. 

Malumunuz et fiyatları hepimizin elini yakıyor. Market alışverişlerimiz sırasında çoğumuz et reyonlarına "orada bir köy var uzakta" muamelesi yapıp, reyonu gördüğümüzde başka reyonlara yönelmiyor muyuz?

Sanki karantina bölgeseymimiş gibi kırmızı et satılan yerlerden kendimizi uzak tuttuğumuzu çoğumuz biliyoruz. Ayıp olur, yanlış anlaşılmasın et alamıyoruz denmesin diye reyona gidip fiyatları bile incelemekten geri duranımızın sayıları her ilde miting alanlarını doldurur.

Hükümetin bütün gayretlerine rağmen et tüccarlarına takılan etteki fiyat indirimi Cumhurbaşkanından gelen çok keskin talimat sayesinde gerçekleşiyor.

Geçtiğimiz gün Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba'nın market zincirlerde et satışı uygulaması ve üreticilerin yerli hayvanlarının satın alınmasına ilişkin yaptığı basın açıklaması'nda ne demişti bir hatırlayalım

“Vatandaşlarımızın et ihtiyaçlarını ucuz ve uygun fiyatla karşılayabilmeleri için uzun süredir yoğun bir tempo ile çalıştığımız kamuoyunun malumudur. Bu çalışmalarımızı sonuçlandırma aşamasına getirdik. Bu kapsamda öncelikli hedefimiz, en geniş tüketici kitlesine ulaşmaktır. Bu maksatla Türkiye’nin bütün illerinde satış noktası bulunan ulusal market zincirlerinde en ucuz ve en uygun fiyatla kıyma ve kuşbaşı et satışı yapılmasını hedefliyoruz."

Erdoğanın keskin talimatını alan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba aynen böyle demişti.

Ve bu açıklamadan kısa süre sonra fiyat indirimleri geldi et fiyatları yurt genelindeki bütün zincir marmetlerde uygun fiyatlarla satılacak ki işte Et ve Süt Kurumu'nun bu yöndeki açıklaması; 

"Et ve Süt Kurumundan yapılan açıklamaya göre, kıymayı 29,00 TL/Kg  (KDV dahil) ve kuşbaşıyı ise 31,00 TL/Kg (KDV dahil) fiyatlarla Türkiye'nin 81 ilinde kendi satış noktalarının tamamında satmayı  taahhüt eden zincir marketlere, taze dana karkas et satışı yapılacak."

Kıyma 29 tl, kuşbaşı et 31 tl.

Market %10 kar koysa en iyi kalitede dana kıyma 32tl, kuşbaşı da 34tl den satılır.

Erdoğan kati bir şekilde et fiyatları Milletin çoğunluğunun ekonomisine uygun hale gelecek talimatı vermese... ...

Fiyatlar tüccar etkisinde kalmaya devam eder miydi.

İsteriz ki tüm bürokratlarımız herşeyi Erdoğan kadar hızlı halletsinler.

Herşey Cumhurbaşkanına kalmamalı.

Bazı şeyleri de ben yapmalıyım!Bu yazı 2656 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
FOTO GALERİ
YUKARI