Bugun...
Eleştirmek sanat değildir!


Nejat Subaşı
 
 

Maçtaki boş gürültüler hoştur

Yaşadığı an yakalayamadığı şeyleri biraz düşününce yakalayabilen bizim bildiğimiz Dünyadaki tek varlık İnsan.

Bazen baş edemediğimizi düşündüğümüz olayları yaşadımızda  “her şeyde bir hayır” vardır deriz, ki Allaha inancımız üst seviyedeyse, hayatı irdeleme şeklimiz farklı seviyedeyse buna’da candan inanırız.

Nitekim zaman geçtikten sonra, geçmişte kalan o olaya baktığımızda değerlendirme şeklindeki derinlik sayesinde gerçekten o gün için baş edemediğimiz olayın yani konunun, istediğimiz şekilde bitmemiş olmasındaki hayrı görürürüz, konunun şiddetine göre de “aman aman iyiki olmamış” diye Allaha şükrederiz.

Sıradan insan halimiz özetle böyledir.

Sıradan işlerde de bu insani özelliğimize, aslında biraz da zekamızın kıvraklığıyla bu duruma zaten hayır diyememekteyiz. Çünkü ölçüp biçmeyi akıl etsek dahi, daha fazlamız olmayacaktır.

Siyaseti de takip ederken bazı şeylere erken ve hızlı tepki vermemiz çoğu zaman tepki gösterdiğimiz olaya yada kişilere haksızlık edilmiş olarak bize geri dönmüyor mu..

Karşı tarafa şu an için kızdığımız konu ile ilgili karşı tarafın haklılığı ortaya çıkınca tepki gösterdiğimiz dozda, özür diliyor muyuz, yada, “ben hatalı düşünmüşüm”   tepki göstediğim konuda “o kişi” yerden göğe haklıymış diye beyanda bulunuyor muyuz.

Elbette hayır.

Susuyoruz,  “o tepkileri ben göstermemiştim aslında” gibi yapmaya çalışıyoruz ama olmuyor işte.

Bir konuda fikir beyan edeceksek ya o konuyu çok iyi bilmeliyiz yada başkalarını taklit ederek yapacağımız fikir beyanında dikkatli olmalıyız ki, sonradan öncelikle kendimize mahçup olmayalım, onurumuzu dejenere etmeyelim ve elbette tepki göstediğimiz kişileri boşuboşuna üzmeyelim, çamur atmış olmayalım.

Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlere ATASÖZÜ dendiğini biliyoruz.

Hayat tecrübesidir Atasözleri.

Acele yürüyen yolda kalır.

Ne demek istenmiş burada, açıklamasını da sözlükten alıyorum; İş yaparken acele edenler sağlıklı düşünüp doğru hareket edemezler, panikle şaşırırlar, işini sona erdiremezler. Yapmakta olduğumuz işte olumlu sonuç almak istiyorsak acele etmemeliyiz.

Sözler ve düşünceler için de aynı şeyler geçerlidir.

Tüm bunları niye yazdım biliyor musunuz?

Bazen Erdoğanı çok eleştiriyoruz yada eleştirenler varki, sonradan yanıldıkları ortaya çıkıyor.

Çok defa yanıldığımızı gördüm, çok defa katı şekilde eleştirenlerin de yanıldıklarını gördüm.

Bunlar yanlış işler.

Eleştirelim ama bilmediğimiz konularda araştırma yapmadan, konuyu idrak etmeden eleştirmeyelim. Zaten konuyu biliyorsak yapacağımız on eleştiriden emin olun dokuz’unu yapmayız.

Maçtaki gürültümüz boştur hoşumuza da gider,

ama ciddi konular ciddiyetle, bilgiyle konuşulmayı hakeder.Bu yazı 4979 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
FOTO GALERİ
YUKARI