Bugun...
Eğitime verilen önem


Nejat Subaşı
 
 

Eğitime verilen önem

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye Gençlik Vakfı’nın tertiplediği Gençlik Buluşması’nda yaptığı konuşma ile yıllardan beri çok önem verdiği bilinen Eğitim konusuna yeniden değinme fırsatı buldu.

Ülkemizde 1960’larda eğitim ekonomisi alanındaki çalışmalar eğitimin de bir üretim faktörü olarak, işgücünün beceri ve üretkenlik kapasitesini geliştirme yoluyla milli gelirin büyümesine katkıda bulunduğunu göstermiştir.

Bu anlamda eğitimli nufus kapasitesi yükseldikçe tüm fertler başına düşen gelirin arttığı gerçeği Cumhurbaşkanı tarafından çok iyi bilinmekte.

Bakın Cumhurbaşkanımız yaptığı konuşmada “tek kanatla uçulamayacağı gibi burada da istenilen neticeye varılamamıştır. Biz 15 yıldır zihniyeti değiştirerek hedeflerimize uygun bir eğitim öğretim sistemi kurmanın çabası içindeyiz. Hedeflerimizin tamamına henüz ulaşamadık. Önümüzdeki dönemde önceliklerimizin başına, sadece eğitim demiyorum, eğitim öğretim sistemimizin ruhunu milletimizin hedeflerine uygun hale getirmeyi koyduk. Bunlar birbirinden ayrılamaz. Eğitim, öğretim. Bu konuda en büyük desteği TÜGVA gibi sivil toplum kuruluşlarımızdan bekliyoruz.” diyerek hedeflere uygun bir eğitim sisteminin gerekliliğini vurgulamıştır.

Hedef elbette tam kalkınmışlıktır, milli gelirin 20.000 Dolar seviyesi üzerine çekilmesidir.

Ülkemizde ve dünyada yaşanan hızlı değişime uyum sağlayabilmek ve ülke kalkınmasına destek verebilmek için eğitim ve öğretim sistemi çağdaş seviyeye yükseltilerek çağın gereklerine uygun olarak yeniden yapılandırılma gayretleri Erdoğan önderliğindeki Türkiye’yi çok değil 8-10 sene içinde yıldız ülke yapacaktır.

 

 

.Bu yazı 8878 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
FOTO GALERİ
YUKARI