Bugun...
Dikkat Seçim Var!


Nejat Subaşı
 
 

Dikkat Seçim Var!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Grup toplantısı’nda yaptığı hararetli konuşma ile Türkiye’de seçimlerin erken yapılması gerektiğini belirterek bu talebi çeşitli gerekçelerle de destekledi.

Bahçeli’nin gerekçelerinden en dikkat çekenleri kısaca, “Cumhurbaşkanlığı Sistemi henüz tam devreye girmedi. Türkiye’nin 3 Kasım 2019’a kadar dayanması kolay değildir. 3 Kasım 2019’a kadar ulaşmak her dakika zorlaşmaktadır. Partimiz mahalli idareler seçimleri hariç geçerli olan Cumhur İttifakı vardır. Türkiye’nin bekası açısından Cumhur ittifakının korunması elzemdir. İttifakın başarıyla seçimlerden çıkılması için toplumsal olayların iyi takip edilmesi, atılan adımların verilere göre atılması gerekmektedir. Türkiye’nin, ABD, Fransa, İngiltere ile ilgili kurulan ilişkiler değişime uğramıştır. Ülkemizin cumhurbaşkanlığı sistemine acilen geçmesi acil bir hal almıştır. 31 Mart Mahalli idareler seçiminden sonra neyle muhattap kalacağı belli değildir. Mahalli idareler seçimlerindeki kutuplaşmaların 3 Kasım’a nasıl yansıyacağı az çok malumunuzdur. Bu riski kaynağında kesmek başlıca amacımızdır. Önümüzde 2 seçim vardır. Ya normal tarihi beklenecek. Ya da Milli mecburiyet ve ortay çıkan meşru gerekçelerden dolayı seçimler erkene çekilecektir.” şeklinde idi.

Bu gerekçelere kısmen katılıyoruz ancak, hiç bir şekilde haklı olmayan gerekçeler de var.

“Türkiye’nin 3 Kasım 2019’a kadar dayanması kolay değildir.”

Neden zordur, Türkiye Muz Cumhuriyeti olmadığı gibi, Devleti Yöneten kadrolar son derece deneyimlidirler ve 15-16 yıldır ülkeyi başarıyla yönetmişlerdir. Hepsi bir yana, ülkeyi yöneten kadroların başında Recep Tayyip Erdoğan gibi Türk Siyasi Tarihinin en başarılı lideri bulunmaktadır ki, bu sebeplerden ve daha fazlasının da var olması sebebiyle Devlet Bahçeliye katılmak mümkün değildir, bu düşünce, Cumhurbaşkanı ve kadrolarına haksızlıktır, saygısızlıktır.

“3 Kasım 2019’a kadar ulaşmak her dakika zorlaşmaktadır.”

Böyle bir yaklaşımı aklı başında hiç bir insanın kabul etmeyecektir diye tahmin ediyoruz. Türkiye, 2002 den beri her ne kadar bildiğimiz bilmediğimiz bir çok badire atlatmış olsada, AK Parti kadroları ve lideri tarafından bir sonraki yıla hep başarı ile ulaştırılmıştır. AK Parti kadroları başarısız olsalardı, bu 15 yılın içindeki bir tanesinde iktidarı bırakmış olurlardı.  

Sayın Bahçeli’nin bu düşüncelerine de katılmak imkansızdır.

“Türkiye’nin, ABD, Fransa, İngiltere ile ilgili kurulan ilişkileri değişime uğramıştır.”

Doğru, ilişkiler değişime uğramıştır, ki bunun nesi kötüdür ya’da seçimlerin yenilenmesi gerekliliğiyle ilgilidir.

İlişkiler özellikle Sayın Cumhurbaşkanı’nın faaliyetleri, görüşleri nedeniyle değişmiş olup artık batının önünde el pençe divan durmak yoktur, tarihe gömülmüştür.

İlişkiler eskisi gibi mi olmalıydı Sayın Bahçeli?

Bahçeli’nin Erken seçim gerekçelerinin önemli bir bölümüne katılmıyorum, Türkiye’de olan ilerlemenin bir siyasi parti lideri tarafından algılanamadığı görmek olsa olsa Salı günkü grup toplantısındaki konuşmanın acele ile yazıldığını, ince düşünülmeden yazıya döküldüğü varsaymaktan öteye mantıklı bir izahta bulunmanın güç olduğunu söyleyebilirim.

Devlet Bahçeli’nin gerekçelerinin çoğuna katılmadığımız Erken Seçim talebi çok daha farklı sebeplerden ülkemizimn menfaatine olduğu açıktır ki, böyle olmasaydı zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilmezdi.

Erken seçimle Cumhurbaşkanı Erdoğan çok büyük ihtimaldir ki, sevenlerinin, destekleyenlerinin teveccühü ile bir kez daha gücünü gösterecektir ki, bu’da, ülke ekonomisini son derece olumlu etkileyecek yabancı yatırımları artıracaktır, Cumhurbaşkanı nezdinde Türkiye’nin gücü ve bu güçten oluşan istirar bir kez daha uluslararası boyutta güncellenmiş olacaktır.

Ülke içi siyaset, özelliklede muhalefet, bu sayede kendini günceleme şansı bularak, Türkiye’nin yararına politikalar üretme anlayışından başka çaresi kalmadığını görebilecektir.

Erken seçim Türkiye için en iyi sonuçlardan biridir, istikrarlı yönetim sayesinde alternatifsiz değildir.

.Bu yazı 6104 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
FOTO GALERİ
YUKARI