Bugun...
Aile için eğitimin önemi


Nejat Subaşı
 
 

Aile için eğitimin önemi

Gündüzün ve Gecenin sokaklarında insanlar, gençler görüyoruz. Yıllardır görüyoruz.

Gündüzün aydınlığının gözlerini kamaştırdıklarından göremediklerine, Gecenin karanlığının ise yönlerinin tamamen kaybetmelerine sebep olduğunu izliyoruz, perdeli gözlerle.

Bir insan ilk eğitimini ailede alır, anneden babadan ve diğer aile üyelerinden alır ve büyümeye başlar, farkında olmadan yola koyulmuş olur hayatın kaidesi olarak.

Sadece iletişim çağının hızıyla  ilgili değil, çok haber okuyoruz, duyuyoruz, görüyoruz uyuşturucu batağına sapmış gençlerle ilgili, kah orada kah burada, bar taburelerinde uyuşturucudan, alkolden iki büklüm olmuş gencecik insanlarımızı, onların yarınlarını.

Aile içi eğitim, insani ve ahlaki eğitim maalesef nüfusumuzun bir bölümünde yeterli olamıyor geleceğimizi gözümüz arkada kalmadan emenet edeceğimiz bu insanlarımız, gençlerimiz için.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bile insanlar tarafından yanlış anlanabileceğini düşünerekte olsa, gücendirmemeye çalışarak duruma dikkata çekti bir çok defa.

Uyuşturucunun her türlüsüyle mücadele etmenin neden gerektiğini anlattığına çok defa şahit olduk ki, bir liderin vatandaşın sağlığını bu kadar önemsediğini daha önce hiç görmemiş bireyler olarak.

Alkol başta karaciğer, pankreas ve mide olmak üzere girdiği bünyeyi alım miktarına göre kısa sürede geri dönüşü olmayacak şekilde ölüme hazırlıyor...

Haplar doğrudan beyini tahrip ederek, gençlerin yarınlarının en az yarısını sakat hale getirerek onları mutsuz geleceğe, mutsuz iş ortamına, mutsuz ve yürümeyen aile ortamına hazırlıyor.

Özetle, gelecekler yavaş yavaş zehirlenerek bozuluyor.

Aileler çocuklarla az konuşuyor, konuşmayı becerenler de donatıları kadar konuşabiliyorlar hayatın getirdiklerini anlatabilmek için.

Görev gene devlete düşüyor, Milli Eğitim Bakanlığına, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına düşüyor.

Cumhurbaşkanı yaptığı mücadeleyle yolu gösterdi, sıra devletin diğer tüm kademelerinde.

İlk öğretimde görev yapan tüm öğretmenler aynı zamanda aile içi eğitimi’de vermeliler ve bu en az iki yıl sürmeli.

Tedrisatta gerekli düzenlemeler yapılmalı ve aile içi eğitimi verebilecek kapasiteye sahip öğretmenler sadece bu konuyla ilgilenmeli, eksiğimizi tamamlamalı.

İlim bizi yüceltir ama ilimi alacak beyinlerimiz sağlıklı olursa.

.Bu yazı 4271 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
FOTO GALERİ
YUKARI