Bugun...


TÜFE nisan ayında %1,69 artış gösterdi
Haftalık Ekonomik Görünüm

TÜFE nisan ayında %1,69 artış gösterdi
+ -

TÜFE nisan ayında aylık bazda %1,69 artış gösterdi

 TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) nisan ayında beklentimiz olan %1,70’e paralel ancak %2,30 seviyesindeki piyasa beklentilerinin altında %1,69 artış gösterdi. Böylece TÜFE yıllık bazda %19,50 seviyesine gerilemiş oldu.

 Yurt içi üretici fiyatları (Yİ-ÜFE) nisan ayında, bir önceki aya göre %2,98 artarken, yıllık bazda artış %29,64’ten %30,12’ye yükseldi. Nisan ayında ana sanayi gruplarındaki fiyat değişimleri incelendiğinde, aylık bazda en fazla artışın %5,29 ile enerji grubunda gerçekleştiği görülüyor.  

Yorum: Nisan ayında aylık bazda %1,69 artış gösteren tüketici fiyatları piyasa beklentilerinin altında kaldı. Gerçekleşen ayrışmada talep koşullarındaki zayıflığa bağlı olarak giyim grubu enflasyonunda beklenenin altında artış yaşanması ve gıda enflasyonundaki artışın görece ılımlı gerçekleşmesi etkili oldu. Böylece yıllık bazda enflasyon %19,50 seviyesine geriledi.

Önümüzdeki dönemde mevsimsel etkilerle gıda fiyatlarında bir miktar normalleşme yaşanmasını beklemekle birlikte, tüketici fiyatları üzerindeki kur geçişkenliği ve maliyet artışlarının enflasyon üzerindeki riskleri canlı tutacağını düşünüyoruz. Fitch, Türkiye'nin kredi notunu ve görünümünü değiştirmedi

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin "BB" olan uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunun ve “negatif” not görünümünün teyid edildiğini açıkladı.

Yapılan açıklamada, Türkiye’nin reytingi ve negatif not görünümünü, zayıf dış finansmanını, geniş dış açık finansman gereksinimini, düşük döviz rezervlerini, yüksek net dış borcunu, yüksek enflasyonunu, ekonomik oynaklık geçmişini ve politik ve jeopolitik risklerini yansıtıyor ifadesine yer verildi. Türkiye ekonomisinin bu yılın sonunda %1,1 seviyesinde daralmasının beklendiğini belirten Fitch, 2020 yılında ise %3,1 büyüme ile ekonominin yeniden canlanmasını beklediğini belirtti. Kaynak: Bloomberght TCMB, nisan ayı fiyat gelişmeleri raporunu yayımladı

 TCMB yayımladığı raporda yıllık bazda 0,21 puan azalarak %19,50 seviyesine gerileyen tüketici fiyatlarındaki gelişmeleri değerlendirdi. Alt gruplardan temel mal, enerji ve hizmet gruplarında düşüş gözlenirken, gıda ve alkol-tütün gruplarında artış gözlendiği belirtildi.

 Temel mal grubu enflasyonunun TL’deki değer kaybına karşın iç talepteki zayıf seyrin etkisiyle yavaşladığı ifade edildi. Yıllık enflasyonu %31,86 olarak gerçekleşen gıda ve alkolsüz içecekler grubunda ise işlenmemiş gıda grubu ve özellikle taze meyve-sebze grubundaki artışın belirleyici olduğu belirtildi.

 Yıllık bazda 0,48 puan yükselerek %30,12 seviyesinde gerçekleşen üretici fiyatlarında döviz kuru gelişmeleri ve petrol fiyatlarındaki artışın etkilerinin ön plana çıktığı belirtildi. Fiyatların alt gruplar genelinde arttığı gözlenirken, tüketici fiyatları üzerindeki üretici fiyatları kaynaklı maliyet baskılarının güçlendiği ifade edildi.

TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi nisan ayında 72,74 seviyesine geriledi

 TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi nisan ayında 75,10 seviyesinden 72,74 seviyesine geriledi. Endeksteki düşüş; nisan ayında TL’de görülen değer kaybı nedeniyle Türk mallarının yabancı mallar cinsinden fiyatlarının gerilediği gösteriyor. Hazine nakit dengesi nisan ayında 14 mlr TL açık verdi

 Hazine ve Maliye Bakanlığı, nisan ayına ilişkin nakit gerçekleşmelerini açıkladı. Buna göre, geçen ay hazinenin nakit gelirleri 61,8 mlr TL, nakit giderleri 76,7 mlr TL oldu. Faiz dışı giderler 72 mlr TL, faiz ödemeleri ise 4,5 mlr TL olarak gerçekleşti. Faiz dışı denge ise 10,5 mlr TL açık verdi. 

TCMB, zorunlu karşılıklar ile ilgili düzenleme yaptı

 Yapılan basın açıklamasında;

- TL zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilebilmesi azami oranının %40’tan %30’a indirilmesine karar verildiği ve bu sayede piyasaya 2,8 mlr dolar likidite verilmesi ve piyasadan 7,2 mlr TL tutarında likidite çekilmesi beklendiği,

- Yabancı para zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 100 bps artırılmasına karar verildiği ve bu şekilde piyasadan 3 mlr dolar likidite çekilmesinin beklendiği açıklandı. TCMB, 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verdi

 TCMB tarafından yapılan basın açıklamasında; finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler dikkate alınarak, 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verildiği açıklandı. Böylece TCMB fonlaması gecelik vadede borç verme oranı olan %25,50 seviyesinden veya GLP’de borç verme faizi olan %27 seviyesinden gerçekleşecek. 

Bankacılık sektöründe mevduat hacmi haftalık bazda %0,7 daraldı

 BDDK’nın haftalık bültenine göre; 3 Mayıs 2019 itibariyle, bankaların toplam kredi hacmi bir önceki haftaya göre %0,4 oranında azalma gösterdi. Aynı dönemde TL krediler %0,9 gerileme gösterirken, YP krediler TL bazında %0,4 yükseliş ($:-%0,1) kaydetti. 3 Mayıs haftasında tüketici kredileri yatay seyrini korurken, ticari ve diğer krediler %1,6 düşüş gösterdi.

 3 Mayıs 2019 itibariyle bankaların toplam mevduat hacmi haftalık bazda %0,7 düşüş gösterdi. Son bir haftada TL mevduat %1,6 düşüş gösterirken, YP mevduat dolar bazında %0,5 geriledi. 3 Mayıs haftasında resmi ve diğer kuruluşlar mevduatı bir önceki haftaya göre %7,6 daralma kaydetti.

 3 Mayıs 2019 itibariyle bankacılık sektöründe Takipteki Krediler Oranı (TKO) %4,25 (önceki: %4,21) düzeyinde, Takipteki Krediler Karşılık Oranı ise %68,6 (önceki: %68,6) seviyesinde gerçekleşti.

 
Kaynak: Ajanslar-Bültenler

Bu haber 1411 defa okunmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
YUKARI