Bugun...


Seçimi yenilenecek üç ilçe için kritik hafta
YSK tarafından 31 Mart'taki yerel seçimleri iptal edilen Honaz, Keskin ve Yusufeli’nde 2 Haziran tarihinde yeniden sandık kurulacak. Üç ilçede de partiler çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Seçimi yenilenecek üç ilçe için kritik hafta
+ -

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla seçimleri iptal edilen üç ilçede önümüzdeki hafta sonu yenide sandık kurulacak. Yenilenecek seçimler için AK Parti kurmayları bu üç ilçede yoğun bir çalışma yürütecek. AK Parti üç ilçede de seçimleri kazanarak İstanbul seçimi öncesi büyük bir başarı kazanmayı hedefliyor. Artvin’in Yusufeli, Denizli’nin Honaz ve Kırıkkale’nin Keskin ilçelerinde 2 Haziran’da yeniden sandık başına gidilecek. Yerel yöneticilerin belirlendiği 31 Mart seçimlerinin yapılmasının ardından YSK, kısıtlı seçmenin oy kullandığının tespit edildiği üç ilçede yeniden seçim kararı almıştı. 

HONAZ’DA 1 OY FARK 

Denizli’nin Honaz İlçesi'nde oyların sayılması sonucunda CHP’nin adayının 8 oy önde olduğu açıklandı. AK 'Parti ve CHP’nin sonuçlara ilişkin İl Seçim Kurulu'na yaptığı itiraz üzerine geçersiz oyların sayılması sonucu iki adayın arasındaki fark 1 oya düştü.  AK Parti’nin buna yaptığı itirazı görüşen YSK, ilçede kısıtlı seçmenin oy kullandığını belirleyerek, sonucu etkilemesi nedeniyle seçimlerin iptaline karar verdi. 

KESKİN’DE FARK 7 

Kırıkkale Keskin’de ise resmi olmayan sonuçlara göre İP adayı 7 oyla seçimi önde bitirmişti. AK Parti’nin YSK’ya yaptığı itiraz sonucunda, ilçede kısıtlı seçmenin oy kullandığını belirlenerek, bunun sonucu etkilemesi nedeniyle seçimler iptal edildi. 

YUSUFELİ’NDE FARK 3 

31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Artvin’in Yusufeli İlçesi'nde ise 3 oy farkla AK Parti’nin adayı Eyüp Aytekin kazandı. CHP’nin adayı itirazı üzerine Yusufeli’nde kısıtlı seçmenin oy kullandığı tespit edildi. Bu tespit üzerine YSK bu ilçede de seçimleri iptal etti. Mazbatasını alan belediye başkanlarının mazbataları iptal edildi. 

İstanbul öncesi önemli eşik 

AK Parti kurmayları seçimlerin yenileceği ilçelerde çalışmalarını yoğunlaştırdı. AK Parti’nin 1-2 oy farkla kaybettiği bu ilçelerde seçmeni ikna için çaba gösterilecek. Üç ilçedeki seçimler İstanbul seçimi öncesinde eşik olarak görülüyor.
Kaynak: Ajans

Bu haber 789 defa okunmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
YUKARI