Bugun...


Pınar Aydınlar'a örgüt propagandasından dava
Bin 128 akademisyenin imzaladığı PKK’ya arka çıkan bildiriye destek veren türkücü Pınar Aydınlar hakkında ‘Örgüt propagandası yapmak’ suçundan dava açıldı.

Pınar Aydınlar'a örgüt propagandasından dava
+ -
Pınar Aydınlar'a örgüt propagandasından dava

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca, Hendek kalkışması sonrası yayınlanan ve PKK'ya destek içerikli bildiride imzası bulunan 1128 akademisyen hakkında, " Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni ve devletin kurum ve organlarını aşağılamak" suçu ile "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından re'sen soruşturma başlatmıştı.

Savcılık tarafından başlatılan soruşturma sonrası sözde bildiriyi tanıyıp desteklediğini ifade eden türkücü Ferhat Tunç, Pınar Aydınlar ve eski Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in oğlu Arat Dink'inde aralarında bulunduğu bir grup söz konusu bildiriyi desteklediklerini belirterek kendilerini savcılığa ihbar etmişti.

O BİLDİRİ PKK'YA AİT

İhbar üzerine bu isimler hakkında soruşturma başlatıldı. Cumhuriyet Savcısı Necip Sarı tarafından yürütülen soruşturmada, PKK/KCK jargon ve üslubu ile yazılan söz bildiri metninin, ifade özgürlüğü ve eleştiri hakkı kapsamında değerlendirilemeyeceği, PKK'nın yayınladığı bildirilerden farksız olduğu, PKK terör örgütünü meşrulaştırmaya çalıştığı ve ülkede kaos yaratmayı amaçladığı belirlendi.

BİN 128 AKADEMİSTEN İMZALAMIŞTI

Bin 128 akademisyenin imzaladığı söz konusu çalışma, üst düzey sorumlulukla kin duygusunu yaymaya, şiddeti kışkırtmaya, halkın birlik ve beraberlik bütünlüğünü bozmayı hedefle hazırlanmış ve eylemlerin eş zamanlı gerçekleştirilerek ulusal güvenliği tehlikeye atarak PKK/KCK silahlı terör örgütünü meşru göstermek amacıyla hazırlanmış propaganda metni olduğu kaydedildi.

 

AYDINLAR YARGILANACAK

Pınar Aydınlar hakkındaki soruşturma geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Terör örgütü propagandası yapmak suçu kapsamında 5 yıla kadar hapsi istenen Pınar Aydınlar İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak.
Bu haber 841 defa okunmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
YUKARI