Bugun...


Kıdem tazminatında yeni dönem!
Kıdem tazminatında son dakika gelişmeleri gelmeye devam ediyor. Kıdem tazminatında yeni dönem başlıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yeni reform paketini açıkladı. Yeni reform paketinde kıdem tazminatına yeni düzenleme geleceğini aktardı. Peki yeni kıdem tazminatındaki reformlar işverene ve işçiye ne gibi avantajlar sağlayacak? Şartlar neler olacak? Kıdem tazminatı alma şartları nelerdir?

Kıdem tazminatında yeni dönem!
+ -

Kıdem tazminatı reformu sadece çalışanları değil işverenleri de rahatlatacak. Bugün hiçbir işveren tazminat için kaynak ayırmadığından işçi çıkardığında büyük maliyetlerle karşılaşıyor. Reform işveren açısından ne ifade ediyor ona bakalım.

İŞVEREN NE KAZANACAK?

- Çalışanıyla tazminat sorunu yaşamayacak,

- Yüklü mahkeme ve faiz masrafından kurtulacak,

- Tazminatı aylık ve peşin ödeyeceği için yüklü maliyetten kurtulacak,

- Tazminatı son brüt maaş üzerinden ödemek yerine mevcut maaştan zamana yayarak ödeyeceği için kazançlı çıkacak,

- Ödeyeceği primlere devlet katkısı olacak tazminat yükünün bir kısmını kamu karşılayacak,

- Ödemeler şu anki sistemde aylık maaşın yüzde 8.33'üne denk geliyor. İşverenin 30 günlük ücret yerine 21 gün talebi var bu olursa oran yüzde 5,84'e düşecek ve bunun bir kısmını kamu karşılayacak. Burada devlet katkısının BES'teki gibi yüzde 25 olması bekleniyor.İŞVERENİN ÇEKİNCELERİ

- "Aylık prim yükü çok fazla bunu karşılayamayız deniliyor. Bu yüzden devlet katkısı şart"

 

- "İstifaya tazminat iş barışını bozar. Tazminat sebebiyle ayrılmayan kalifiye elemenları kaybederiz"

- "İşsizlik sigortası primi fazla ve bu azaltılarak tazminat primine aktarılabilir"

İstifa eden tazminat alabilecek mi?

 fonda birikeceği için artık çalışan ile işveren arasında böyle bir sorun olmayacak. Bu yüzden işten ayrılan bir kişinin fondaki parası kaybolmayacak. O fonu yeni işyerine taşıyabilecek. Burada işverenler kalifiye elemanların tazminat sorunu olmadığı için kolayca işten ayrılabilmelerinin iş barışını bozacağını düşünüyor.

İsteyen parasını alabilecek mi?

Burada henüz bir netlik yok. Ancak işten ayrılanın mevcut durumdaki gibi fondaki parasını çekmesi yani kıdem tazminatını alması isteniyor. Ancak  sistemindeki gibi 10 yıllık bir süre konulması da gündeme gelebilir.
Bu haber 769 defa okunmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI