Bugun...


Eski Trabzon görücüye çıktı
Ortahisar Belediyesi’nin Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü dolayısıyla düzenlediği ’Fotoğraflarla Eski Zaman Trabzon’ isimli sergi Ortahisar Belediyesi Tarih Müzesi’nde açıldı.

Eski Trabzon görücüye çıktı
+ -

Ortahisar Belediyesi’nin Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü dolayısıyla düzenlediği ’Fotoğraflarla Eski Zaman Trabzon’ isimli sergi Ortahisar Belediyesi Tarih Müzesi’nde açıldı.

Trabzon’un Rus işgalinden kurtuluşuna ait çok önemli görüntülerin ve belgelerin müzede sergilendiğini kaydeden Başkan Genç, "Bu şehrin bize nasıl bağımsız bir vatan yurdu olarak emanet edildiğini anlamak için bu müzeyi ziyaret etmek gerekli. Tarihin bize miras olarak bıraktığı bu eserleri muhafaza etmek kadar geleceğin üzerimizde bir emaneti olarak gördüğümüz için bu şehrin kurumsal bir hafızaya kavuşması ve bu hafızanın bizlerden sonra sizlere ve gelecek nesillere doğru devam etmesi için bu müzeyi hazırladık. Okullarda okuyan bütün öğrencilerimizin memleketin tarihine vakıf olması, böyle bir tarih şuuru ile yetişebilmesi amacıyla bu müzeyi 7088 tarihi materyal ile donattık. İçinde kartpostallar, tarihi vesikalar ve cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şehrimizi ziyaret ettiği 1937 yılına ait orijinal görüntüler mevcut. Trabzon’un 1916 yılında Ruslar tarafından işgal edilmesiyle ilgili görüntüler var. Bütün bunları geleceğe dönük olarak yapıyoruz. Çünkü biz biliyoruz ki; tarihimizi ne kadar güzel ve doğru bir şekilde öğrenirsek geleceğimize dair adımlarımızı da o kadar kuvvetli atarız. Bu nedenle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu müzeyi ziyaret ederek geleceğe dönük daha sağlam bir irade, daha sağlam bir şuur oluşmasına vesile olan çok kıymetli öğrencilerimizi yürekten kutluyorum. Onlara iyi bir şehir emanet etmeyi, devretmeyi düşünüyoruz. Onların bizlerden daha iyi şeyler yaparak hem şehrimizi hem de ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracaklarına yürekten inanıyorum" dedi.

Serginin açılışına Ortahisar Kaymakamı Numan Hatipoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu ile çok sayıda öğrenci katıldı.
Kaynak: ajanslar

Bu haber 995 defa okunmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
YUKARI