Bugun...


Endekste 96.400 aşılabilirse alımlar hızlanabilir
Geçtiğimiz hafta genelinde satış baskılı bir seyir izleyen ve 100.000 seviyesini kırması ardından da hızla 90.500 üzerine kadar gerileyen endeks, haftayı ise 93.784 seviyesinden tamamladı.

Endekste 96.400 aşılabilirse alımlar hızlanabilir
+ -

Endekste 96.400 aşılabilirse alımlar hızlanabilir…

Geçtiğimiz hafta genelinde satış baskılı bir seyir izleyen ve 100.000 seviyesini kırması ardından da hızla 90.500 üzerine kadar gerileyen endeks, haftayı ise 93.784 seviyesinden tamamladı. Endekste yaşanan bu hızlı satışların ardından gözlenen toparlanma sonrasında haftalık bazdaki kayıp %6 seviyesinde gerçekleşti. Makroekonomik veriler ABD ekonomisinde bir yavaşlamaya işaret etse de, Çin ile ABD arasındaki görüşmelerin yeniden başlaması öncesinde ABD borsaları geçtiğimiz hafta yükselişler gösterdi.

ABD’de haftalık bazda Dow Jones %1,5, S&P 500 ise %1,2 değer kazandı. Avrupa tarafında ise Brexit gelişmeleri yakından izlenmeye devam ediliyor. Geçen hafta İngiliz parlamentosunda oylanan 8 farklı Brexit önergesinin hiçbirinin çoğunluk desteğini alamaması ve 3. kez yapılan oylamada da sonuç çıkmaması ardından Brexit ile ilgili süreç Avrupa tarafında izlenmeye devam edildi.

Geçen hafta Avrupa’da gösterge endeks %0,8 yükseliş kaydetti. Bu hafta içeride en önemli veri Çarşamba günü açıklanacak olan Mart ayı enflasyon verisidir. Beklentimiz TÜFE’de aylık %0,95 artış olacağı (Yıllık: %19,62) yönündedir.

Yurt dışında ise ABD’de Salı günü açıklanacak olan dayanıklı mal siparişleri ve Cuma günü gelecek olan tarım dışı istihdam verisi yakından izlenecektir. Avrupa tarafında ise Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası toplantı tutanakları yakından takip edilecektir. Çin’den gelen ve beklentilerin üzerinde gerçekleşen PMI verisi ardından yurt dışı piyasalarda yeni haftaya alımlarla başladık. Avrupa ve ABD’de gün içinde de alıcılı seyrin devamı görülmektedir. Yurt dışı piyasalardaki alımların etkisiyle BIST, haftaya alımlarla başladı. Açılış sonrasında denge arayışına giren endekste, mevcut durumda toparlanma ile birlikte 94.000 seviyelerindeki seyir sürmektedir.

Haftanın devamında ABD ile Çin arasındaki görüşmelere ilişkin haber akışları izlenirken, hafta içinde gelecek veri akışları da takip edilecektir. Geçtiğimiz hafta sert satışlar ardından toparlanma izlesek de endekste, önemli gördüğümüz 200 haftalık hareketli ortalamanın geçtiği 96.400 seviyelerinin altında yer alıyoruz.

Bu seviye üzerine yeniden çıkılmadığı sürece BİST tarafında yukarı hareketlerin kalıcılığı ve devamı soru işareti taşıyacaktır. Bu seviye üzerinde ise endeksin hedefi yeniden 100.000 seviyeleri olacaktır. Yurt dışı piyasalarda risk iştahını bozacak bir satış baskısı görmediğimiz sürece endekste 96.400 ardından da 100.000 seviyeleri hedefiyle hareketlerin devamı beklenmelidir. 96.400 altında ise 92.600 en önemli güç toplama bölgesi olarak izlenmelidir. 
Kaynak: Ajanslar

Bu haber 771 defa okunmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI