Bugun...


Emekli maaşı için sıcak yaz! 4 ayrı zam Emekli ikramiyesi hakkında...
Emekliler için bu yaz mevsimi, emekli maaşı ve iki ikramiyeden dolayı hareketli geçecek. Emekliler için 3 talebin de karara bağlanacağını öğrenilirken, aile yardımı ve ikramiye artışının yanı sıra enflasyon farkı ile ilgili de yeni haberler gelmeye devam ediyor. Emekliler için hem emekli maaşı hem de emekli ikramiyesi açısından kazanımlar ve masada olan gelişmeleri haberimizde bulabilirsiniz.

Emekli maaşı için sıcak yaz! 4 ayrı zam Emekli ikramiyesi hakkında...
+ -

Emekliler için bu yaz hareketli geçecek. Hem kazançlar artacak hem de gelirleri yükseltecek talepler karara bağlanacak. Mayıs ve 'ta biner lira bayram ikramiyesi alacak emeklilerin, 'da da maaşı artırılacak.

4 AYRI ZAM ORANI
SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ilk 6 aylık  oranında , memur emeklilerine de yüzde 5 artış ve oluşursa enflasyon farkı yansıtılacak. Ağustos'ta yapılacak toplu sözleşmede ise emekliler ile ilgili talepler karara bağlanacak. İşte masaya taşınacak talepler:

2020 ve 2021'in Ocak ve Temmuz aylarında yapılacak zam oranları belirlenecek. Memur emeklileri için 4 ayrı zam oranı açıklanacak.

Memurların aldıkları aile yardımlarının emekli olduklarında da devam etmesi istenecek. Bu talep sadece memur emeklileri için değil, tüm emekliler için gündeme gelecek. Memurlara çalışmayan eş için aylık 278,69,  yaş çocuk için 65,30, 6 yaş üstü çocuk için 32,65 lira veriliyor. Bu tutarlar Temmuz'da en az; eş için 292,62, 0-6 yaş çocuk için 68,56, 6 yaş üstü çocuk için 34,28 liraya çıkacak. Talepler hayata geçerse, eşi çalışmayan, 6 yaş üstü 2 çocuğu olan bir emekli, aylık 361,18 lira ek ödeme alabilecek.

Memurlara ve emeklilere zam dönemlerinde ödenen 6 aylık enflasyon farkının aylık ya da 3 aylık olarak ödenmesi de masada olacak. Bu gerçekleşirse memurların ve emeklilerin maaşları her ay enflasyon oranında artabilecek.

Sendikalar, emeklilik ikramiyesinin hesabında 1 tam yıldan eksik olan sürelerin de dikkate alınmasını gündeme taşıyacak. Bu talep hayata geçerse ikramiyeler artacak.
 
Kaynak: Ajans

Bu haber 867 defa okunmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
YUKARI