Bugun...


EKONOMİDE SIKINTI BÜYÜK
Dünya Bankacılık Devinden Türk Ekonomisi için Kara Tablo

EKONOMİDE SIKINTI BÜYÜK
+ -

EKONOMİDE BÜYÜK SIKINTI

Seçimlerin ani bir kararla erkene alınmasının ardında Türkiye’nin ekonomik verilerinin alarm seviyesinde olduğu finans çevreleri tarafından yoğun bir şekilde iddia edildiği hala hafızalarda. Bu iddiaları da hükümet çevreleri net bir şekilde red etmediler.

Seçimlerin erkene alınmasıyla birlikte zaten kuvvetli ivmelere hazır olan Dolar çok kısa süre içinde Türk lirası karşısında büyük oranda değer kazanmasına rağmen, Seçimlerin bitmesi sonuçlarının açıklanması bile doların hızını kesmeye yetmedi.

Son olarak hükümet çevrelerinden yapılanan “Ekonomimiz yolundadır” açıklamaları da Türk lirasının değer kaybını önlemeye yetmedi.

Bundan kısa süre önce bağımsız olarak kredi notu araştırma yapan bir kuruluş olan FITCH 25 Türk Bankasını negatif izleme sürecine aldığını belirmesi ve Merkez Bankası dolar kurunu baskılamak için politika faizini 125 baz puan artırarak % 16.50'den %17.75'e çekmesi dahi Dolar’a talebi yeterli düzeyde engelleyemedi.

VE 17 TÜRK BANKASININ NOTU DÜŞÜRÜLDÜ

Yine seçimlerden önce  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Moody's'in 17 Türk bankasının notunu düşürmesi, işlerin yolunda gitmediğine, ekonomide büyük sıkıntılar olduğuna dair önemli ipuçları verdi.

ÜLKEYE KAOS MU GELİYOR

Seçimlerden istikrarlı bir tablo çıkması dahi Türkiye’de şu an var olan Ekonomik durumun KAOSA dönüşebileceğini tehlikesinin bertaraf edilmesine yetmedi.

Küçük esnafın neredeyse siftah yapamadan dükkanlarını kapattığı bugünlerde, finans çevreleri Başkan Erdoğan ve kabinesinin Ekonomik Krizle ilgili hızlı ve atak kararlar almasını, OHAL in derhal kaldırılmasını beklediklerini bildirmekteler.

Yabancılar BORSADAN ÇIKIYOR

Yabancıların İstanbul Menkul Kıtmetler Borsasındaki (İMKB) hisse senetlerini satıp Türkiye’den ayrılmaları, Türkiye’yi zor günlerin beklediğine işaret olarak yorumlanıyor.

Görüştüğümüz yatırım uzmanları, son 10 yıldır ilk defa yabancıların borsadan yoğun olarak çıktıklarını bunun ise hayra alamet olmadıklarını belirtmekteler.

Dünya Bankacılık Devinden Türk Ekonomisi için Kara Tablo

Seçim sonuçlarını değerlendiren ABD'li bankacılık devi Morgan Stanley, “Seçim sonuçları statükoya işaret ediyor, bu statüko son yıllarda varlık fiyatları için pozitif sonuçlar üretmedi" dedi.

Dış fonlama ihtiyacının büyük ve global sermaye akışları için rekabetin yoğun olduğuna dikkat çeken Morgan Stanley, "Yerel tahvillerde veya kurda herhangi bir toparlanma daha iyi huylu dış ortam gerektiriyor, biz bunun olmasını beklemiyoruz" ifadesini kullandı.

.
Bu haber 7582 defa okunmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
YUKARI