Bugun...


Cumhurbaşkanı Erdoğan İngiltere'de Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu'nda konuştu
Cumhurbaşkanı Erdoğan İngiltere'de Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu'nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan 15 Temmuz'daki desteklerinden dolayı İngiltere'ye teşekkür ederken, Türkiye-İngiltere arasındaki ticaret hacminin de arttırılması gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca Erdoğan insani yardımların önemini de vurgularken DEAŞ'ın İslam Devleti olarak adlandırılmasının yanlış olduğunu da ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İngiltere'de Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu'nda konuştu
+ -

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere'de düzenlenen Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu'nda açıklamalarda bulundu.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

"BİRLEŞİK KRALLIK'IN FETÖ İLE MÜCADELE GÖSTERDİĞİ TAVIR..."
Birleşik Krallık, değer verdiğimiz ve güven duyduğumuz stratejik ortağımızdır. Türkiye olarak biz Brexit sonrası dönemde de Birleşik Krallık ile her alanda daha fazla iş birliği yapmaya hazırız. Formun güçlenmesi için destek vermekle yetinmedik, fırsat buldukça da katıldık. Ülkemizde geçen yıl Antalya'da forum yapmıştık. Birleşik Krallık 2016'daki Brexit kararı için adımlar atıyor. Kendisini Brexit sonrası döneme hazırlık için çalışıyor. Birleşik Krallık'ın FETÖ ile mücadele gösterdiği samimi tavır ilişkilerimizin gelişmesi açısından önemli.

"TİCARET HER DÖNEMDE İLİŞKİLERİMİZİ YAKINLAŞTIRAN LOKOMOTİF OLMUŞTUR"
Doğrudan şahsımı ve seçilmiş hükümetimizi hedef alan bu hain saldırı konusunda dayanışmayı unutmayacağız. İngiltere makamları demokrasiden yana tavrını koydu. Ticari ve ekonomik çıkarlarımızın genişlemesi ilişkilerimizi yakınlaştıran bir başka husus. Ticaret her dönemde ilişkilerimizi yakınlaştıran lokomotif olmuştur.

Türkiye'yi 2023 hedeflerine taşıyacak bir yönetim modeli oluşturuyoruz.

Toplam ticaret hacmimiz 16 milyar doların üzerindedir. Theresa May, geçen yıl ziyarette bulunduğunda 20 milyar dolar hedef koyduk. Uzmanlarımız düzenli aralıklarla bir araya geliyorlar. Tüm seçenekler değerlendiriliyor. Ülkemizde 3 binden fazla İngiliz şirketine ev sahipliği yapıyoruz. Kendi şirketlerimiz ie Birleşik Krallık şirketleri arasında en ufak ayrım gözetmiyoruz. Türkiye genç, dinamik, yetişmiş, güçlü alt yapımız ile ülkemizi daha cazip hale getirmeye çalışıyoruz.

"BU TABİR SON DERECE YANLIŞTIR"
DEAŞ'ın İslam devleti olarak adlandırılması son derece yanlıştır. Bizim dinimiz barış ve kardeşlik dinidir.

Birleşik Krallık ile özellikle terörizmle mücadele alanında yürüttüğümüz iş birliği diğer ortaklarımızla kurduğumuz mekanizmaların çok çok ilerisindedir.
Bu haber 967 defa okunmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
YUKARI