Bugun...


Çocuklarınızın daha zeki olması için 10 yol
Çocuğunuzun gelişimi için sizin onu nasıl takip ettiğiniz, gözlemlediğiniz önemli. İşte ebeveynlere çocuklarının daha zeki olması için öneriler...

Çocuklarınızın daha zeki olması için 10 yol
+ -
 
 • 1
  10
   

  Abur cuburu kes!

   Şeker, trans yağlar ve diğer abur cuburu kesip yerine yüksek besinli besinler koymak çocuğunuzun özellikle de ilk iki yılındaki zihinsel ve motor gelişiminde mucizeler yaratır. Örneğin, çocukların sağlıklı beyin dokusu gelişimi için demir gerekir ve demir eksikliği olduğunda sinir dürtüleri daha yavaş hareket eder. Üstelik çalışmaların gösterdiğine göre, yanlış beslenen çocuklar enfeksiyonlara daha açık olur ve bu da okula devamsızlığı ve arkadaşlarından geriye düşmelerini beraberinde getirir. Çocuklarınızın ne yediğine dikkat edin.

   

   

 • 2
  10
   

   

   

  Anne sütü

   Anne sütü ana beyin besinidir. Herkesin bildiği gibi anne sütünün bebekler üzerinden pek çok faydalı etkisi vardır. Tehlikeli enfeksiyonları önler ve temel besin sağlar. Danimarkalı bilim adamlarına göre bebeklerin çok daha sağlıklı ve zeki olmasına yarar. Yani eğer imkanınız var ise bebeğinizi mutlaka emzirin.

   

 • 3
  10
   

   

   

  Beyin oyunları

   Satranç, bulmaca, kriptogram – hepsi zihinsel jimnastik aracıdır. Sudoku gibi oyunlar stratejik düşünme, problem çözme ve karar vermeye teşvik ederken eğlenceli de olabilir. Çocuklarınızı bu tarz oyunlar oynamaya teşvik etmelisiniz.

   

  4
  10
   

  Kahvaltı

  1970'lere kadar uzanan araştırmalar,  güçlü bir kahvaltının hafıza, konsantrasyon ve öğrenmeyi geliştirdiğini ortaya koyuyor. Üstelik kahvaltı etmeden güne başlayan çocuklar sinirlenmeye ve pes etmeye daha yatkın oluyor ve çabuk yorulup sıkılıyorlar.

   

   
  5
  10
   

  Kendine güvenmeyi öğretin

  Özellikle ergenlik döneminde, çocuklar potansiyel sınırları hakkındaki olumsuz düşüncelerinin kurbanı olabilir. Çocuk psikiyatrisleri ebeveynlerin çocuklarına kendilerine güvenmeleri gerektiğini öğretmeleri konusunda ısrarcı bir tutum sergiler. Takım sporlarına katılmak ve sosyal aktiviteler de özgüven edinmek için etkili yollardır.

   
  6
  10
   

   

   

  Merak

   Uzmanlar, ebeveynlerin çocuklarını merakları ve yeni fikirler ve şeyler keşfetmelerini desteklemesi gerektiğini belirtiyor. Bilgi peşine düşmek önemlidir. Sorular sorarak hobilerini ve ilgi alanlarını destekleyin ve yeni beceriler öğretmek ve entelektüel merakı geliştirmek için eğitim gezileri düzenleyin.

   

   
  9
  10
   

  Spor

   Illinois Üniversitesi araştırmacılarının yaptıkları çalışmalara göre, ilkokul çağındaki çocuklar sporla ilgileniyorsa akademik olarak üstünlük sağlıyorlar. Organize sporlara katılım özgüveni yükseltiyor ve takım çalışmasına, liderliğe mehili arttırıyor. Aynı çalışmada, yönetici pozisyonundaki iş kadınlarının kız çocukları iken takım sporları yaptığını ortaya koyuyor. Öyleyse yemekten sonra televizyon karşısına oturmasına izin vereceğinize çocuğunuzu spora yönlendirmelisiniz.

   

   

  10
  10
   

   

   

  Video oyunları

   Video oyunları kötü üne sahip. Evet, pek çoğu şiddet içerikli, askeri ve düşüncesiz ama stratejik düşünce ve planlama becerileri kazandıranlar da var ve bunlar takım çalışması ve yaratıcılığı besliyorlar. Araştırmalra göre, video oyunları oynayan çocuklar görsel ipuçları toplamak ve bunları değerlendirmek konusunda da oynamayanlara göre çok daha başarılı.

   

   Kaynak: Ajans

Bu haber 835 defa okunmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
VİDEO GALERİ
YUKARI