Bugun...


Bağ-Kur'luya emzirme parası
Kendi namına çalışan 4b'liler veya eşleri doğum yaptığında SSK'lılar gibi emzirme parası alabiliyor. Para her yıl enflasyon kadar artıyor. Doğum parası ise tüm annelere şart aranmadan ödeniyor

Bağ-Kur'luya emzirme parası
+ -
ANNELERE ŞART ARANMADAN ÖDENİYOR
 
Kendi namına çalışan 4b'liler veya eşleri doğum yaptığında SSK'lılar gibi emzirme parası alabiliyor. Para her yıl enflasyon kadar artıyor. Doğum parası ise tüm annelere şart aranmadan ödeniyor
 
ANNEYE İŞ HAYATINDA DAHA FAZLA YER
 
nnelere son yıllarda çok önemli haklar tanındı.Özellikle doğum ve çocuk yardımları ile çalışma sürelerindeki avantajlar kadınların iş hayatında daha fazla yer almalarını sağlamış olacak.
 
DOĞUM SONRASI YARIM GÜN ÇALIŞMA
 
Anneler isterlerse doğum sonrasında yarım gün çalışabilecek, isteyen çocuk okula gidene kadar yarım gün de çalışabilecek.
 
EMZİRME ÖDENEĞİ DE VERİLİYOR
 
İzinlerin dışında doğum yapan annelere çalışsın çalışmasın çocuk parası ve emzirme ödeneği de veriliyor.
 
HER YIL ZAM GELİYOR
 
Çocuk parası ilk doğumda 300, ikincide 400, üçüncüde 600 lira. Emzirme parası ise bu yıl 133 liraya çıktı. Her yıl enflasyon oranında zam yapılıyor.
 
İŞTE ÖRNEKLER
 
Çocuk parası şartsız ödenirken emzirme ödeneğinin bazı şartları da var. Bir okurumuz bu konuda soru sormuş:
 
"Ben limited şirkette ortağım. Eşim ev hanımı. Bir kızımız dünyaya geldi. Emzirme parası alamayacağım söylendi. Doğru mudur?"
 
KANUN NE DİYOR?
 
5510 sayılı yasanın 16. Maddesine göre; 4A (SSK) ve 4B (Bağ-Kur) sigortalılarından, kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla emzirme ödeneği veriliyor. Kamu görevlileri ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince kendi kurumlarından bu parayı alıyorlar.
 
EMZİRME ÖDENEĞİNİN ŞARTLARI
 
-SSK'lı çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,
 
-Kendi adına ve hesabına (Bağ-Kur) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış
 
-Genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması,
 
-Doğan çocuğun veya çocukların yaşaması.
 
SSK VE BAĞ-KUR'LULAR DA BU HAKTAN YARARLANACAK
 
Gördüğünüz gibi hem SSK hem de Bağ-Kur'lular bu haktan yararlanıyor. Şirket ortakları da Bağ-Kur sigortası primi ödüyor. Bu da yine aynı kanunun 4. Maddesinin b bendinde açıkça belirtiliyor.Bu haber 856 defa okunmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
YUKARI